“Si želimo premierja, ki podpira in spodbuja genocid?” – Politični udarec, ki odmeva po Sloveniji
*Ljubljana, 30. april 2025* – Slovenska politična arena je bila danes pretresena z izjavo, ki je v trenutku razburkala javnost, sprožila val ogorčenja in postavila resna vprašanja o etičnih temeljih političnega vodstva. Izjava, izrečena med razpravo v državnem zboru, je zvenela kot udarec: *“Si želimo premierja, ki podpira in spodbuja genocid?”*
Besede so prišle iz ust poslanca opozicije, Marka Kovača, ki je med razpravo o zunanji politiki in odnosih Slovenije do mednarodnih kriz ostro kritiziral trenutnega predsednika vlade, Aleša Novakova. Izjava je bila izrečena v kontekstu obtožb, da slovenska vlada ni dovolj jasno obsodila dogajanj na Bližnjem vzhodu, kjer so bile zabeležene hude kršitve človekovih pravic, vključno z obtožbami o genocidnih dejanjih.
**Politična retorika ali resno opozorilo?**
Kovač je v nadaljevanju izjave pojasnil: »Ne trdim, da premier osebno podpira nasilje, toda njegovo zavlačevanje z odzivom, njegovo ignoriranje poročil mednarodnih opazovalcev in njegovo zavračanje resolucij v Evropskem parlamentu pomenijo tiho sodelovanje. Molk v takšnih trenutkih ni nevtralen – je politična pozicija.«
Premier Novak je obtožbe odločno zavrnil in označil izrečene besede za “neodgovorne, škodljive in nevarne”. V izjavi za javnost je poudaril: »Moja vlada si vedno prizadeva za mir, človekove pravice in mednarodno pravo. Kakršnekoli obtožbe, da podpiramo genocid, so neosnovane in žaljive ne le do mene, ampak tudi do slovenskega naroda.«
**Reakcije političnega spektra**
Izjava je takoj sprožila burne odzive. Stranke vladne koalicije so obsodile “neodgovorno politizacijo tragedij”, medtem ko so nekatere opozicijske stranke pozvale k odprti razpravi o zunanji politiki Slovenije in njenem moralnem kompasu. Predsednica državnega zbora je sklicala izredno sejo, kjer bodo razpravljali o primernosti jezika v političnem diskurzu in morebitnih sankcijah.
Strokovnjaki za mednarodno pravo so opozorili, da so izrazi, kot je “genocid”, izjemno močni in natančno opredeljeni v mednarodnem pravu. *»Uporaba teh izrazov v političnem kontekstu zahteva veliko mero odgovornosti, saj gre za obtožbe najhujših zločinov proti človeštvu,«* je dejala prof. dr. Ana Remic z ljubljanske pravne fakultete.
**Odziv javnosti in medijev**
Mediji so se hitro odzvali na dogajanje. Naslovi so že polni komentarjev, analiz in odzivov javnosti. Na družbenih omrežjih se je razvnela razprava, v kateri so nekateri pohvalili Kovačevo »pogumno izpostavljanje neprijetnih resnic«, drugi pa opozarjajo na nevarnost populistične retorike in relativizacije besed, kot sta »genocid« in »spodbujanje nasilja«.
V anketi, ki jo je v nekaj urah po izjavi izvedel portal Novice24, se je več kot 60 % vprašanih strinjalo, da bi moral parlament obravnavati stališča vlade do mednarodnih kriz, medtem ko jih je 35 % menilo, da je bila izjava poslanca Kovača neprimerna in politično motivirana.
**Kaj sledi?**
Opozicija napoveduje vložitev zahteve za razpravo o stališčih Slovenije do mednarodnega konflikta, ki je bil povod za izrečene besede. Vlada pa naj bi pripravila izjavo za javnost, v kateri bo jasno razložila svojo zunanjo politiko in odnos do mednarodnega prava.
Ne glede na politični razplet, pa je jasno eno: izjava *“Si želimo premierja, ki podpira in spodbuja genocid?”* je odprla vprašanja, ki presegajo dnevno politiko. Gre za vprašanja o vrednotah, odgovornosti in vlogi Slovenije v svetu. In čeprav je v politični retoriki včasih meja med kritiko in obtožbo tanka, ostaja nujno, da se razprava odvija s spoštovanjem do resnosti tematik, ki jih naslavlja.